امروز: چهار شنبه 05 تیر ماه 1398 ساعت: 

دانلود پاورپوینت آشنایی با معماری چین و ژاپن

افزودن به سبد خرید
تاریخ ایجاد: 1/29/2016 8:03:50 PMتعداد برگ: 138 اسلایدقیمت: 6000

 
 
موقعیت جغرافیایی
موقعیت جغرافیایی
سرزمین چین در دورترین قسمت شرقی آسیا قرار گرفته که از هندوستان به وسیله کوه های بلند جدا گشته است. مناطق وسیعی از این سرزمین پوشیده شده از کوهستان است. نواحی جلگه ای بیشتر در شمال شرقی قرار دارند و حاصلخیز ترین  بخش چین در همین نواحی است.
 
رود زرد (هوانگ هو)
رود آبی (تسی یانگ)
 
سابقه تاریخی
جامعه چین از روزگار کهن جامعه ای طبقاتی بوده و بیشتر شهروندان را دهقانان فقیر تشکیل میدادند. در دوره ی شانگ چینیان در مناطق خشک و بیابانی کمتر زندگی میکردند.
یکی از درخشان ترین دوره های چین ظهور سلسله ی ” تانگ“ 
بود.
مغول ها در قرن سیزدهم میلادی از چین عبور کردند و پکن را پایتخت خود قرار دادند. 
 
آیین های چین 
لائوزی:
لائوزی بنیان گذار دائوئیسم بود. به عقیده ی وی انسان جزئی از کائنات است و باید به طور تام با آن همساز باشد.
کائنات تابع اصول ” یین و یانگ“ است. یین نیروی مونث و یانگ نیروی  مذکر است. نماد دائوئیسم بیانگر اتحاد بین یین و یانگ است.
 
معماری چین
معماری چین نیز همانند سایر هنرهــــای آن از گستردگی و تنـوع فراوان برخوردار است ، هر چند آثار معماری آنـــان گاه به علت استفاده از مصالح كم دوام از بین رفته اند ، ولیكن آنچـــه از این آثار باقیمانده ، گویای این حقیقت است كه آثار چین در حد معماریهای مصر و بین النهـــرین و ایران باستان است .
معماری چین
به طور کلی معماری چینی به دسته های
 زیر تقسیم میشود :
شامل معابد ( كنفوسیوسی ، لائوتسه ، بودایی )
پاگودا
قصر 
دیوار بزرگ چین 
خانه و دیرها
آرامگاهها
معابد صخره ای (‌غارها )
 
معماری چین :
سرزمین چین در دورترین قسمت شرقی آسیا قرار گرفته و از هندوستان بوسیله كوهستانهای بلند جدا گردیده است. حاصلخیزترین بخش چین در نواحی جلگه ای آن بیشتـر در شمال شرقی قرار گرفته و مناطق مسكونی و پر جمعیت آن را به وجود آورده است.       چینی ها از نژاد مغول بوده و از جمله اقوام نادری هستند كه از همان ابتدا در سرزمین خود ساكن بوده اند و سرزمین خود را به جای چین “ تی ین هو ” یعنی زیر آسمانها نام نهاده اند.     
 
  جامعه چین از روزگار كهن جامعـــــه ای طبقاتی بوده است و بیشتر شهروندان را دهقانان فقیر تشكیل داده اند. سلسله های پادشاهی ( امپراطوری ) چین به ترتیب عبـــارتند از : هیا، شانگ، جو، چین، هن. در دوره دودمان جو ( 1123تا 221 ق. م ) فئودالیسم در چین بنیاد نهاده شد و قدرت سیاسی بین شمار زیادی از زمین داران بزرگ تقسیم شد. 
 
 
تمدن چین که از شرق به اقیانوس کبیر محدود می شود قدمتی نزدیک به ۷۰۰۰ سال دارد.باستانشناسان در کاوش های به عمل آمده در استان های شمالی چین با بقایای ” مرد پکنی ” مواجه شدند که به حدود ۵۰۰۰ سال قبل مربوط می شود.اطلاعات ما از زندگی چینی ها به دوران نو سنگی منتهی می شود که احتمالاً به قسمت شمالی و مرکزی چین مربوط بوده است.فضای مسکونی آنها به صورت گرد یا دیوار های خشتی ساخته می شد که با کاه پوشیده می شدند.در حدود ۲۵۰۰ سال ق.م در زمان سلسله zhou مردم چین وارد مرحله کشاورزی شدند و نخستین دهکده ها و خانه ها در این دوران بوجود آمد.
 
موقعیت جغرافیایی :
از نظر جغرافیایی می توان این سرزمین را به 3 بخش تقسیم کرد :
.1 بخش شمالی یا دره رود زرد یا هوانگ هو
.2 بخش میانی که شامل منطقه کوهستانی است.
.3 بخش جنوبی که دره رود یانگ تسه را در برمیگیرد . 
 
چین باستان تمدنی بسیار قدیمی است. پیشینه این تمدن به بیش از هفت هزار سال پیش می‌رسد. 
تمدن چین یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های موجود و ادامه‌دار تاریخ بشریت است نخستین تمدن‌های چین در حاشیهٔ رودهای یانگ تسه و رود زرد شکل گرفت. یافته‌های مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد، نشان می‌دهد که انسان‌هایی در دره یانگ تسه ساکن شده و به کشاورزی پرداخته‌اند. 
 
آنها آبادی‌هایی را پدید آوردند و برنج کاری را توسعه دادند، اما در دره رود زرد «خوانگ خه» ارزن کاشته می‌شد، زیرا هوای شمال چین برای کشت برنج بسیار سرد بود. در این منطقه فرهنگی سر بر آورد که آن را به افتخار روستایی از استان خی نن، فرهنگ یانگ شائو نامیده‌اند - زیرا در سال ۱۹۲۱ میلادی، بقایای سکونت انسان‌ها در این منطقه به دست آمد. دوران اوج و شکوفایی این فرهنگ بین سالهای ۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد بود.
فلسفه ، دین ، هنر در چین : 
هنر و دین در چین رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند . 
پرستش طبیعت ، کوه ها و زمین ، اعتقاد به موجودات آسمانی و زمینی و پرستش نیاکان ریشه های کهنی در فرهنگ چین دارد . ادبیات ،شعر ، نقاشی ، فلسفه و معماری چینی آمیخته با ذهنیات اعتقادی آنهاست .
نوعی خط تصویری بر اساس پندارنگاری با سابقه ای کهن در این کشور وجو دارد که امتیاز آن در این است که مردم مختلف چین با زبان های گوناگون همگی قادر به خواندن آن هستند.