امروز: سه شنبه 04 تیر ماه 1398 ساعت: 

دانلود پاورپوینت معمار سنان

افزودن به سبد خرید
تاریخ ایجاد: 5/16/2016 3:53:43 PMتعداد برگ: 21 اسلایدقیمت: 7500

 
 
فهرست مطالب
 
۱ شرح حال
۲ آثار
۳ مرگ
۴ نبش قبر و گم‌شدن جمجمه
۵ میراث
۶ منابع
 
خواجه معمار سنِان آغا (به ترکی عثمانی: کوجا معمار سنان آغا) (به ترکی استانبولی: Mimar Sinan; Koca Mi'mâr Sinân Âğâ; Sinaneddin Yusuf - Abdulmennan oğlu Sinan) (۱۴۸۹-۱۵۸۸) معروف به «معمار سِنان»، معمار رسمیِ چند تن از پادشاهان عثمانی بود.
 
مهدی گلچین عارفی نویسنده و مترجم نیز در این نشست سنان را رویای معماران دانست و تصریح کرد که در مورد سنان با یک معمار تردست روبرو هستیم با تنوعی از آثار که در بین معماران جهان بی نظیر است.
وی با اشاره به تنوع مقیاس در آثار این هنرمند افزود:آثار کوچک و بزرگ سنان تمامی در نوع خود بی نظیرند و حتی کوچکترین آثار او نیز با توجه به عظمت امپراطوری عثمانی بسیار بزرگ به نظر می رسند.
او خاطر نشان ساخت که با توجه به شیب دار بودن زمین استانبول معمار سنان بناها را طوری طراحی کرده که گویی از زمین روییده اند نه اینکه ساخته شده باشند .
در ادامه پرفسور سلجوق ملایم استاد دانشگاه مرمر استانبول با اشاره به شرایطی که استاد سنان را که در یک روستای کوچک به دنیا آمده به بزرگترین معمار جهان تبدیل کرده است گفت :آگاهی از جنبه های اخلاقی این استاد معماری در کنار آثار وی مهم به نظر می رسد .
او آرامگاه معمار سنان در مسجد سلیمانیه را خلاصه ای از کل معماری عثمانی دانست که تنها اثری است که با امضای وی به یادگار مانده است .
 
** سنان با ویتروویوس قابل مقایسه است
نگار صبوحی معمار و استاد دانشگاه هنر ایران نیز دیگر سخنران این نشست بود که به مقایسه ویترویوس معمار رومی و سنان پرداخت و گفت :یکی از مهمترین شباهت های این دو این است که کار معماری را از مبدأ آغاز کرده و به خیالات رسیده اند .
وی اظهار کرد: ویترویوس با آثاری که نوشته سعی داشته معماری را به سخن آورد و در واقع سنان تحقق خیالات وی بوده است .
به گفته این استاد دانشگاه ویترویوس و سنان هر دو پیروی مکتب فیثاغورت بوده و هندسه و عدد را بنیان عالم می دانسته اند .