امروز: سه شنبه 04 تیر ماه 1398 ساعت: 

پاورپوینت مباني نظري معماري ميدان امام اصفهان

افزودن به سبد خرید
تاریخ ایجاد: 6/21/2016 2:51:13 AMتعداد برگ: 40 اسلایدقیمت: 4000

پاورپوینت مباني نظري معماري ميدان امام اصفهان 
 
بخشی از مطلب
 
ميدان امام:
ميدان امام با مساحتي در حدود 80000 متر مربع (طول 510 متر وعرض160 متر) دومين ميدان بزرگ جهان به شمار ميرود.
ابن ميدان به وسيله علي اكبر اصفهاني معمار بزرگ قرن 17 ميلادي (11 ه.ق)و در عهد صفويه طراحي و بنا شده.دور تا دور ميدان به وسيله حجره هايي با طاق هاي كماني يا هلالي شكل در دو رديف احاطه شده.در چهار طرف ميدان اثرهای تاريخي با شكوهی خود نمايي مي كنند.
 
دو مسجد آسموني..مسجد امام و مسجد شيخ لطف الله در جنوب و شرق ميدان.
يك كاخ بسيار مجلل و با شكوه: كاخ عالي قاپودر غرب ميدان وسر در زيباي بازار قيصريه در ضلع شمالي .
در مقابل مسجد امام دو ستون سنگي به چشم مي خورد كه نشانه اي از بازي هاي چوگان كه در زمان صفويه انجام مي شده و شاه از قسمت شاه نشين كاخ عالي قاپوبه تماشاي آن مي نشسته است.
در مركز ميدان حوض بزرگي وجود دارد كه هنگام شب با فواره ها و نور پردازي و جلوه ميدان رو دو چندان مي كند انگار قطره هاي آب هم در اين ميدان عظيم سر از پا نمي شناسند.
 
ميدان نقش جهان اوج شكوه معماري در زمان صفوي:
«شاه عباس» كه به واسطه موقعيت بسيار مناسب جغرافيايي اصفهان به سال 998 ه.ق به اين شهر آمد نخستين كار شهر سازي را با احداث ميدان نقش جهان آغاز كرد به طوري كه تا آغاز سال هزار هجري قمري شروع به ساختن ميدان نمود.تاريخ اتمام ميدان «نقش جهان» سال 1011 ه. ق بوده است.ولي قبل از آن تاريخ در محل فعلي ميدان،باغ بزرگي وجود داشت به نام «نقش جهان» با كوشكي كه به صورت ها وانواع نقش ها آراسته شده بود و به اين مناسبت آن را باغ «نقش جهان» مي گفته اند.در زمان سلجوقيان اين ميدان،«كوشك ميدان»ناميده مي شد.
 
 
ميدان بزرگ مركزي اصفهان كه محل برگزاري سان سپاه و رژه و بازي به ويژه بازي چوگان بود از اطراف با رواق هاي دو طبقه اي كه بر محور در گاه وسيع مسجد شاه قرار داشت محصور گشته است.
درطرف مقابل مسجدشاه يعني در شمال ميدان كار وانسراي شاهي و بازار و در وسط ضلع غربي ميدان، كاخ عالي قاپو محل نشت دولت و در مقابل آن در آن طرف ميدان نماز خانه مخصوص شاه عباس يعني مسجد شيخ لطغ الله واقع شده است.
 
به طور معمول عصرها ميدان براي چوگان مهيا مي شد.ريشه هاي اين ورزش شرقي در دوران باستان گم شده است شاهان ساساني خوب گوي مي باختند و چوگان بازان كار آمدي بودند،گر چه شايد شخصي اجازه ي ترديد در گزارش فردوسي را بطلبد كه در مهات گشتاسب گفت چنان ضربه اي به گوي زد كه آن در ابر ها ناپديد شد. اول زن ها هم در بازي شركت مي جستند.
 
شاه عباس خود به بازي چوگان علاقه ي وافري داشته است و بيشتر اوقات به اين ورزش مي پرداخته است.
 
گورستان باغ نقش جهان كجاست؟
در دوران تيموري يا اندكي پيش از آن قسمتي از باغ نقش جهان به گورستان تبديل مي شود.روزي «شاه عباس»از طبقه آخر عالي قاپو به اطراف مي نگريست.آن بقاع كه از آن شاهزادگان گذشته بود،به نظرش آمد،پرسيد اين ها چيست؟جواب دادند كه گور سلاطين و شاهزادگان گذشته است،«شاه عباس»گفت فعلا بيش از يك سلطان لزومي ندارد آن بقعه ها را خراب و اين جا را ميدان چوگان بازي كنيد و چنين كردند.
 
«وسط شهر «ميدان شاه»قسمت مغربش از باغ «نقش جهان»گرفته شده چنانچه احتمال مي دهند بهري از ريشه عمارت عالي قاپو ميان باغ بوده از تيموريه وتراكمه و در 985 ه.ق «ميرزا سلمان جابري»وزير،كه خانه و موطنش اسپهان بود به امر شاه در آن ساختماني كرده،«شاه عباس اول»در 1018 ه.ق آن بنا را طوري طرح انداخت به پنچ طبقه كه با عمارت اولي يك بنا به نمايش آمد و ديگر صفويه نيز تكميل و تزيين بناي عالي قاپو را كرده اند باري فضاي خود ميدان سواي مباني گرداگردش را «شاه عباس» وسعتي داد به سال هزار كه از خراسان برگشت.» 
 
در محوطه ي وسيع باغ «نقش جهان»بناهاي بسياري ساخته شده كه امروزه فقط نامي از آن ها باقي مانده،چنان كه صاحب كتاب «تاريخ اصفهان و ري»كه مدرك معتبري در اين زمينه مي باشد و نويسنده آن خود اين بنا را از نزديك مشاهده نموده و شاهد ويراني آن ها نيز بوده است،مي نويسد:
«مشرقي وشمالي چهل ستون تا ميدان شاه عمارت و باغچه هاي دولتي بود،صفويه در زمين باغ نقش جهان ساخته،مانند چهار حوض و پست خانه و خلوت هاي عديده و باغ چيني خانه و باز شمالي چهل ستون از طرف خيابان جنبش حمام خسروآقا بود و جنوب مغربي چهل ستون باغ هشت بهشت و مشرقي عمارت صدري محدود و عمارت غرب چهل ستون باغ خر گاه و كجاوه خانه.»
و....