امروز: سه شنبه 04 تیر ماه 1398 ساعت: 

پاورپوینت بررسی موردی چند بازار قدیمی ایرانی

افزودن به سبد خرید
تاریخ ایجاد: 6/22/2016 10:53:45 PMتعداد برگ: 70 اسلایدقیمت: 6800

 
    لیست مطالب داخل این پاورپوینت:
 
    شکل گیری مراکز خرید سرپوشیده
    معنای واژه بازار
    بررسی بازار وکیل شیراز به همراه تصاویر
    بازار قیصریه اصفهان
    تیمچه در بازار قیصریه اصفهان
    سراها در بازار قیصریه اصفهان
    چهارسوها ی بازار قیصریه اصفهان
    مراکز مذهبی بازار قیصریه اصفهان
    مراکز فرهنگی بازار قیصریه اصفهان
    بازارهای منشعب شده از قیصریه اصفهان
    پلان بازار قیصریه
    سر در قیصریه
    بررسی کامل مجموعه ملک به همراه تصاویر و پلان های ان
    تصاویری از بازار رشت ،بندر لنگه ، تبریز و شیراز
 
    نمونه ای ازمطالب قرارگرفته درداخل این پاورپوینت:
 
     
 
    سر در قیصریه :
 
 در مقابل مسجد شاه در شمال میدان شاه اصفهان سردرى هلالى شکل با کاشی کارى مجلل و با شکوهى پدیدار است که از آنجا داخل بازار قیصریه می شوند.
 
 این سردر به امر شاه عباس در سال1011ه.ق و چون در قدیم الایام عموم مردم بخصوص سلاطین و پادشاهان به اوضاع کواکب توجه داشتند ساختمان ها را نیز در ساعات میمون و اقترانات سعد بنا می کردند و گویا هنگام شروع به ساختمان ها این بنا طالع در برج قوس بوده است و از این رو در بالاى سر در برج قوس را که از ستاره هائى تشکیل می شود که پیکره کمان را نشان می دهد ترسیم و انسان نیم تنه دیگر آن به صورت حیوان درنده ‏اى است با درست داشتن تیر و کمان نقاشى کرده ‏اند و در وسط این سر در نقش خورشید با طرزى جالب و عالى مشاهده می شود.
 
 در داخل این سردر نقاشی هاى بسیار زیبا وجود دارد که در اثر مرور و زمان خراب و از بین رفته و آن تصویر یکى از جنگ هاى شاه عباس بزرگ با ازبکها می باشد.
 
در بالا و پائین سمت راست تصاویرى از مردان و زنان اروپائى در حال عشرت نمودار و طرف چپ شکارگاه است.
 
 در قسمت بالا روبرو دریچه‏ اى است که در قدیم جاى ساعت بزرگى بوده و در اوقات روز زنگ هائى میزده و پاندولش موجب حرکات و بازی هاى گوناگون به اشکال منقش مانند پرندگان و حیوانات که از چوب نقاشى شده بود می گردید. و گفته ‏اند که در بالاى آن ساعت ناقوسى وجود داشته که از دیر هرمز شاه آورده بود.
 
 طرفین سر در قیصریه سکوهاى وسیعى از سنگ یشم و سماق نصب شده است. در قدیم جواهر فروشان و زرگران بساط خود را روى آنها گسترده و متاع هاى خود را به فروش می رسانیدند.
 
 در جبهه چپ سر در منظره شکار دسته جمعى شاه عباس و نیز تصویر جوانى را نشان مى ‏دهد.
 
 در طرفین سر در نقاره خانه ‏اى وجود داشته که تا این اواخر در ایوان هاى آن هنگام ‏غروب و طلوع آفتاب چنانچه مرسوم بود نقاره می نواختند، در حجرات و ایوان هاى نقاره خانه نقاشی ها و گچبری هاى عالى مانند تزیینات طبقه ششم عالى قاپو وجود داشت که در 1307 شمسى از میان رفت و تزیینات جدید انجام دادند.
 
 در جلو این سر در در قدیم حوض آب بسیار بزرگى وجود داشت و چهار بازار شاهى نیز همین جلوخان شروع می شده که فعلاً بجاى حوض قدیمى گلکارى و حوض کوچک دیگرى از طرف شهردارى ساخته شده و نسبتا قابل توجه است.  
 
با توجه به تاریخ پیدایش بازارها، مراکز بازرگانی در بنادر و میدان های تجاری، بیش از هزار سال از پیدایش مراکز خرید میگذرد و ساختن مراکز خرید سرپوشیده، نوآوری قرن بیستم محسوب نمیشود.
 
-بازار بزرگ اصفهان که قسمت اعظم آن سرپوشیده است، متعلق به قرن 11 هجری قمری است و بازار بزرگ تهران که در حدود 10 کیلومتر فضای سرپوشده را در برمیگیرد نیز از قدمت زیادی برخوردار بوده و پایه ریزی آن به دوران صفویه برمیگردد.
 
-بازار وکیل شیراز از قیصریه لار بر گرفته شده که در زمان صفویان ساخته شده و کوچکتر از بازار وکیل است. ساخت بازار در سال 1187 آغاز شده، دو راسته دارد، یکی شمالی جنوبی و دیگری شرقی_غربی که در برخوردگاه این دو راسته چهارسو جای دارد.
 
-بازار اصفهان بر سر راه عبور کاروان هایی که در چهار سوی فلات ایران به اصفهان می آمدند و یا از ان می گذشتند،شکل گرفت.جاده ای که بغداد را به هند ،خلیج فارس و بصره را به خراسان و اذر بایجان و ری.بغداد و همدان را به فارس و بندر بوشهر می پیوست.این جاده ها چهار دروازه اصلی شهر را سامان می دادند.
 
-در قیصریه نبض اقتصاد و امپراطوری ایران می تپید.